Obvod

7Obvodové tyčinky

Matematika rukama

 

Sada je určena pro 6 žáků, obsahuje 264 plastových dílků různé délky od 2 do 20 cm, přehledně označené. Dále sada obsahuje 4 druhy oboustranných karet s úkoly (každý typ 6x) a jednu kartu s řešením. Některé úkoly jsou zadané pomocí čísel, některé mají slovní zadání.

 

Podívejte se, jak to funguje

 

Cílem většiny úkolu je sestavit z dílků zakreslený tvar a vypočítat jeho obvod. V zadání jsou některé délky přesně dané, jiné je třeba odvodit. Sada tak aktivuje logické myšlení. Používání sady už na prvním stupni žákům velmi usnadňuje složitější výpočty obvodů nepravidelných tvarů na druhém stupni.

IMG_6603aaa

Dílky jsou označené velikostí v centimetrech, čímž dochází k přirozenému rozvoji odhadování délek úsečky. Sada obsahuje i dílky s "půlkou centimetru" (2,5 cm, 7,5 cm). Složitější úkoly (karty 5 - 8) tyto dílky využívají ve větší míře, takže žáci přirozenou cestou zkouší i sčítat či násobit desetinná čísla.

Sada obsahuje i zaoblené dílky, půlkružnice a čtvrtkružnice. Pro nadanější žáky je zde i zaoblený dílek s neznámou délkou. Žáci mohou sami vymyslet způsob, jak změřit jeho délku (provázkem, koulením po pravítku apod.). Je tak možné počítat obvody tvarů se zaoblenými stranami i v ročnících, kdy ještě žáci neznají vzorec pro výpočet obvodu kruhu. Obvody jsou tak vyučovány kreativně, upevňuje se jejich povědomí o daném pojmu. 

Dílky jsou vyrobené z pružného PLA materiálu, za běžných okolností nedochází k poškození dílků. Množství dílků je pro šest žáků více než dostatečné, nestává se, že by pochybělo. Sada tak bude plně funkčí i v případě ztráty některých dílků.  

  

 Pedagogické tipy:

  • Zkuste sadu od počátku nazývat "obvodové tyčinky". Žáci si tak snadněji přiřadí slovo "obvod" k této aktivitě a nebude tak často docházet k záměně obvodu za obsah. 
  • Zpočátku je vhodné nechat žáky postavit tvar a pak mu pomoci, aby použité tyčinky seřadil do jedné řady. Lépe se mu vytvoří představa obvodu jako "zahnuté délky" a nebude mít problém s použitím správné jednotky.
  • Nadanější žáky bude pravděpodobně více bavit vytvářet vlastní zadání pro ostatní.
  • Je to sice finančně náročnější, ale doporučujeme zakoupit sady pro polovinu třídy, organizace výuky je pak daleko jednoduší. Učitel může nechat polovinu třídy samostatně pracovat se sadami a mezitím se věnovat druhé polovině třídy. 
  • V prvních třídách nebo u slabších žáků je možné tyčinky použít ke zlepšení představy čísel. Každá tyčinka je označená číslem podle délky. Můžete tak "sčítat" čísla tím, že jednotlivé dílky dáváte za sebe do řady a měříte výslednou délku. Tyčinky můžete využít i pro ostatní matematické operace, porovnávání čísel ("najděte všechny tyčinky, které jsou kratší než 10 cm, ..."), nebo třeba pro vytváření obrázků.

Další fotky, info o ceně, možnost objednání - najeďte na obrázek níže.

 

2 položek celkem

Cena

11601720
111601720
Bez nazvu 5
1 160 Kč
01
Mix1
Mix1
Skladem
1 720 Kč

Soubor vybraných dílků z našich sad Obvod, Obsah a Zlomky, určený pro jedno dítě. Doporučujeme začít už od prvního stupně (2. - 3 třída, podle schopností a motivace dětí), každý...

11
Dlouhodobé udržení dovedností
Dlouhodobé udržení dovedností
Otestováno studenty
Otestováno studenty
Stovky různých úkolů
Stovky různých úkolů
Zadání i řešení
Zadání i řešení